Posted by: Ken-Marti Vaher | 10.03.2016

Sisserändepoliitikast

Screen Shot 2016-03-10 at 15.45.02 .png

Sisserände probleeme tuleb lahendada praktiliste sammudega, mitte loosungitega. Täna said Riigikogu heakskiidu IRLi ettepanekud, mille nimel olen teinud tööd ning mis tugevdavad Eesti riigi kontrolli sisserände üle ja kehtestavad välismaalastele selged nõuded. See on hea jätk meie konservatiivsele rändepoliitikale. Ütlesin oma parlamendikõnes, et Eesti peab riigina ise juhtima oma sisserännet ja kirjeldasin seitset peamist muudatust. 

Loe lähemalt:

Kõne Riigikogus 09.03.2016

Sisserände probleeme saab lahendada praktiliste sammudega, mitte loosungitega. Riigikogu andis täna teisel lugemisel heakskiidu IRLi ettepanekutele, mis tugevdavad Eesti riigi kontrolli sisserände üle, kehtestavad välismaalastele ühesed nõuded ja on selge jätk konservatiivsele rändepoliitikale.

Nende sammudega juhime riigina ise sisserännet Eestisse ja otsustame selle üle, keda ja kui palju vastu võtame. Ütleme selgelt, et meie põhiseadust ja väärtusi mitteaustavad isikud ei ole siia teretulnud ning välismaalastel on kohustus kohaneda ja omandada eesti keel. Anname riigiasutustele paremad tööriistad sobimatute isikute juhtumite menetlemiseks.

Seitse peamist muudatust seadustesse on järgmised:

1. Selged nõuded Eestisse saabuvale välismaalasele

Kirjutame seadusesse, et Eestisse saabuv ja viibiv välismaalane peab järgima meie põhiseaduslikku korda, vabadusel, õigusel ja õiglusel tuginevat riiki, austama eesti keelt ja kultuuri, põhiseaduslikke väärtusi ja Eesti ühiskonna korraldust. Selle kohustuse rikkumine on üheks aluseks elamisloa tühistamiseks. Rahvusvahelise kaitse taotlejatele tehakse väärtusdeklaratsioon eelnevalt teatavaks ja ta kohustub seda arvestama. Rahvusvahelise kaitse saanud isikul on üldjuhul kohustus osaleda ka kohanemisprogrammis. Kui ta seda ei tee, siis võidakse elamisluba mitte pikendada.

2. Otsuse pagulaste vastuvõtu kohta teeb Riigikogu

Ümberasustamise ja ümberpaigutamise osas saab olema otsustuspädevus rahvaesindusel ehk Riigikogul, kes annab oma komisjoni kaudu nõusoleku nimetatud isikute kvoodi ja päritoluriigi osas. Kui Riigikogu seda nõusolekut ei anna, siis valitsus tegutseda ei saa.

3. Turvalistest riikidest isikud ei saa rahvusvahelist kaitset

Politsei- ja Piirivalveamet kehtestab nn turvaliste päritoluriikide nimekirja. Sellistest päritoluriikidest tulnud isikutele Eesti rahvusvahelist kaitset ei võimalda, kuna eeldatakse, et see riik suudab pakkuda isikule piisavat turvalisust.

4. Menetlused viiakse läbi väljaspool Eestit

Julgeoleku huvides tehakse menetlused ümberpaigutatavate isikute kohta väljaspool Eesti Vabariiki. Luba riiki sisenemiseks antakse üldjuhul isikule alles siis, kui taustakontroll ja uuringud on isiku suhtes läbi viidud.

5. Pagulastel ei saa olema eelistoetusi võrreldes kohalikega

Tühistatakse täiendavad toetused rahvusvahelise kaitse saajatele. See tähendab, et rahvusvahelise kaitse saanud isikud saavad üksnes neid sotsiaaltoetusi nagu Eesti elanikud, lisaks keeleõpe ja tõlge. Näiteks tühistatakse toetus munitsipaalkorteri remondiks või sisustamiseks.

6. Pagulased peavad õppima ära eesti keele

Rahvusvahelise kaitse saanud isikutel on kohustus omandada eesti keel teatud tasemel. Kui nad keeleõppes ei osale, siis võidakse neile piirata sotsiaaltoetuste maksmist ja ka muid tingimusi.

7. Tugevam kontroll

Rahvusvahelise kaitse saanule antakse elamisluba üheks aastaks, mitte kolmeks, nagu seni. Rahvusvahelise kaitse saanu peab igal aastal taotlema pikendamist. See annab riigile võimaluse kontrollida, kas isik on täitnud oma kohustusi ning kuidas ta on kohanenud meie ühiskonnas. Kui rahvusvahelise kaitse saanud isiku koduriigis on olukord muutunud rahulikuks, saab ta saata sinna tagasi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: