Posted by: Ken-Marti Vaher | 05.12.2016

Edu ei too üksiklasud, vaid erinevate tegevuste kogumõju

dreamstime_s_42688356

Alkoholi liigtarbimise vastased meetmed on IRL-i jaoks väga olulised. Alkoholiga seotud kahjud on ligi on kümme korda suuremad kui laekunud alkoholiaktsiisi tulu, seda kinnitab meile ka Euroopa Komisjoni raport. Seega, arvestades Eesti sotsiaalsüsteemi iga-aastaselt kasvavat eelarvet, on oluline tegeleda alkoholist tekkinud tervisekahjude põhjustega, mille rasked tagajärjed maksavad kinni kõik maksumaksjad.

Edu saavutab vaid erinevate tegevuste kogumõjuna, mitte üksiklaskudega. Peamine on tõhusalt vähendada alkoholi kättesaadavust ja seeläbi ka alkoholi tarbimist. Ammu on oodanud elluviimist alkoholipoliitika roheline raamat, mis toob välja võimalused, mida riigil on võimalik teha alkoholitarbimise vähendamiseks.

Lisaks alkoholiaktsiiside tõstmisele on mõistlik muuta rangemaks alkoholile kehtestatud regulatsiooni ja vähendada alkoholisõltuvuse levikut.

Alkoholi kättesaadavust tuleb piirata, eelkõige alaealistele. Väga tõsiselt tuleb järelevalve alla võtta alkoholi müümine alaealistele, sealhulgas anda võimalus teha testoste lapsevanema nõusolekul. Samuti karmistada karistusi nendele, kes müüvad alkoholi alaealistele. Ilmselgelt tuleb panna suuremat rõhku ennetusele ja lapsevanemate teadlikkuse tõstmisele. Siseministrina algatasin kolm aastat tagasi teavitusportaali www.tarkvanem.ee, mis on tänaseks kasvanud arvestavaks ennetuskanaliks ja lapsevanemate abimeheks.

Keegi ajab tõsiselt puru silma, kui väidab, et alkoholireklaami piiramisel pole mõju alkoholitarbimisele. Loomulikult on ja seda teavad väga hästi ka alkoholitootjad. Mõistlik on keelata alkoholi välireklaam, mille mõjuväljas on ka noored ja alaealised. Samuti võtta võimalus nn elustiilireklaamideks, millega püütakse näidata alkoholitarbimist positiivse ja helge elu osana.

Jaekaubanduses alkoholimüügi piiramine on mõistlik suund. Põhjalikult tuleb läbi mõelda nõue ehitada piiravad vaheseinad kauplustesse, et see ei oleks väikepoodnike jaoks liigselt koormav. Parlamendivaidlustes tuleb leida siin adekvaatsed lahendused.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: